• Mus Siluett RGB

Garitne och falukorven

En gång var Garitne ute på promenad. Men då kom Gullefjun och sa att en falukorv kom springandes. Garitne tog fram sin lightsaber 300 super och gick mot falukorven. När han såg falukorven trodde han att det var en oioioibaka . Men nej det var det inte. Han sa att han var super duper mega ledsen och frågade:

- Får jag spela taikwando med er?

- Nej, sa Garitne.

Då blev falukorven en oioioibaka och blev jättestor. Garitne tog fram sin nya super stora lightbigmegabigsaber 506549034q9 och hotade bakan. Sedan hoppade ioioioibakan ner på marken då kunde Garitne och Gullefjun spela taikwando i fred.

Men allt detta var bara en dröm. För när Gullefjun vaknade såg han en större, biffigare, hårigare åttaårig oioioibaka.

Sedan var det GAME OVER.

Berättelser av andra

Fler berättelser
  • Mus Siluett RGB

Mysteriet

Flickan är ensam i skogen. Flickan har mörkt brunt hår och är snäll.

  • Ikon ripan silhuett

Tjidtjáhkká müllije

Dahtta leä tjidtjáhkká.

Sådna leä huv geämppa.

Sådna leä heäjmma.

Sådna leä sïjlluo jah tjuavvare müllet.

Heäjttieme!

  • Mus Siluett RGB

Mamman

Du luktar som rosor och du är den finaste mamman i hela världen.

  • Mus Siluett RGB

Inspiration till andra gällande Botox och döden

Om någon vill fortsätta med min spännande historia får ni gärna göra det eftersom jag prioriterar andra saker just nu.

  • Mus Siluett RGB

Lukas boll

Det här är en björn. Han heter Lukas.

Han hittade en boll. Han spelade så bra att han gick i Vilastan.⚽️🏆🥇

  • Mus Siluett RGB

Flims och Flamingosabotören är här

Flims, den store detektiven, är på jakt efter den store tjuven, Flamingosabotören, som är på rymmen. Det avslöjas nånting stort som leder dem till ett stort äventyr.

  • Mus Siluett RGB

Jakten på diamanten

En dag är en pojke som heter Ville ute. Han ser än diamant och tar hem den.

  • Mus Siluett RGB

Sagan om Mjau och tjuven på berget

Det var en gång en katt som hette Mjau. Den var röd och svart. Mjau bodde i ett vitt hus och han hade tre syskon som också bodde i huset.

Alldeles intill huset fanns ett berg. Mjau gick upp på berget varje dag utom n...