• Ikon ugglan silhuett

Tidsmaskinen

Det var en gång tre killar som hette Alfred, Oliver och Rikard. De hade byggt en tidsmaskin. Man kunde också åka till andra planeter. Alfred var 19, Rikard var 18 och Oliver var 18. De skulle åka till stenåldern. Det hade med sig ryggsäckar med två rep, mat, vatten, tält, två yxor och en kniv. Det ställde in tidsmaskinen på STENÅLDERN.

De hamnade i stenåldern.

Det kom en lavin emot dem. De tog skydd. Alla överlevde men tidsmaskinen var trasig. Det var precis efter istiden så det var väldigt kallt. De satte upp ett tält och gjorde upp en eld. Sedan sov de.

Nästa dag så utforskade de. De hittade en grotta med en eld. Just då kom det in grottmänniskor. De bodde inne i grottan. Alfred, Rikard och Oliver fick stanna hos grottmänniskorna.

Nästa dag letade de efter delar som hade lossnat. Efter ett tag blev de hungriga så de gick till grottan. Sedan kom grottmänniskorna med mat. Det var renkött.

Grottmänniskorna hade pilbågar och spjut. Då kom det in ett snömonster! Alla blev rädda. De tog pilbågarna och spjuten. Snömonstret blev också rädd och sprang sin väg.

Alfred, Oliver och Rikard gick och letade delar igen. Då såg dom en maskindel från tidsmaskinen på ett isflak i det iskalla vattnet. De var tvungna att hoppa på andra isflak för att komma dit. Oliver klarade det. De gick tillbaka till tidsmaskinen och satte fast maskindelen.

De gick tillbaka till sjön. De såg en kulle där låg en del till från tidsmaskinen men det var vargar där. Rikard tänkte att de kunde kasta dit en bit kött några meter från kullen. Det gjorde dom. Vargarna sprang till köttbiten och killarna tog delen till tidsmaskinen och sprang sin väg. Det gick till grottan och åt. Sedan somnade de.

Nästa dag utforskade de mer men nu tog de med spjut. Det hittade en ravin. De tog repet och satte fast det och gick ner. De hittade massor av saker de behövde men de behövde två kugghjul och en liten klocka och de hittade inte det.

De gick upp igen. Rikard gick först sedan Oliver. När Alfred skulle gå upp gick repet sönder. Han kunde inte komma upp. Då kom de på att de hade två yxor så då kunde de sätta fast de i väggen och klättra upp. De gick till tidsmaskinen.

Då såg de en grotta som var ungefär 100 meter från tidsmaskinen. De gick in i grottan och letade. Då såg de ett kugghjul. Det var istappar i taket så de vågade inte gå längre in. Då kom de på att de hade ett rep till. De gjorde ett lasso med repet. Rikard kastade lassot. Han träffa kugghjulet. Han drog in kugghjulet med lassot. De gick till tidsmaskinen och satte fast kugghjulet.

Sedan gick de till grottan. Grottmänniskorna hade varit och jagat. De åt och sedan sov de. Nästa dag gick de ut igen. De hittade en jättestor grotta. De såg klockan och kugghjulet. De tog sakerna och sprang men när de skulle gå ut kom snömonstret. De tog spjuten och kasta på snömonstret.

Snömonstret dog inte så de sprang iväg. Då såg de några träd. Snömonstret hade ont i foten för de hade kastat ett spjut där. De tog en yxa och högg ner trädet. Trädet föll på snömonstret så att det dog. De gick till tidsmaskinen och satte fast delarna.

Sen gick de in i den.

Fler berättelser av Affe123

  • Ikon ugglan silhuett

Min plats

Jag tycker om att sitta i ett träd på min skola. Det går att se när folk spelar fotboll eller så kan man titta på när personer leker sandsiste.

  • Ikon ugglan silhuett

Monstret

Det var en gång ett monster. Monstret hette Alfred. Han var en cm hög och fyra cm bred. Han skulle gå in i en affär och köpa tuggummi. För han kunde bo i påsen och plocka ut alla tuggummin.

Han gick in i affären oc...

  • Ikon ugglan silhuett

Kronhjorten

Kronhjorten äter gräs, bark, blad och kvistar. De kan äta kastanjer, potatis och säd. På sommaren är den rödbrun och på vintern är den mera gråbrun. Familjen består av hjort, hind och kalv. Den är ungefär 2 meter lång...

Berättelser av andra

Fler berättelser
  • Ikon ugglan silhuett

Flykten från Harper 1944

Kapitel 1: Patrick

Jag stod på kajen. Skeppet Harper såg mycket större ut i verkligheten än på bild. Det hade 26 fler livbåtar än Titanic. Lacken på den nedre delen var svartare än natten och övre delen, från där för...

  • Ikon ugglan silhuett

Robert tappade sina bullar

Allt började med att Robert skulle gå till sitt jobb på Östrastenhagenskolan och han hade packat sina bullar i väskan. Robert har svart hår och lite skägg. Han tog på sig grå jeans och en grön tjocktröja.

När elevern...

  • Ikon ugglan silhuett

McDonaldsånet

Ali är 19 år gammal. Han har svart hår och är en detektiv. Han har en svart hoddie och svarta byxor på sig.

En gång blev McDonalds rånade. De som jobbade där ringde till polisen. Tre minuter senare kom polisen men tj...

  • Ikon ugglan silhuett

Den försvunna maskoten

Det här är Lasse och Maja. Dom är detektiver. Dom löser problem och fångar tjuvar. Dom kallas LasseMajas Detektivbyrå.

En dag är Lasse och Maja var på cirkus. Efter en stund blir det kolsvart. Någon börjar kasta bo...

  • Ikon ugglan silhuett

Ensam hemma

Det här är Magnus. Magnus är nio år. Han är ensam hemma.

Magnus är jätte hungrig så han går till kylskåpet. Men det är ingen mat i kylskåpet.

Han går till affären och köper mat och godis.

Till slut går han hem och...

  • Ikon ugglan silhuett

Nomp!

Det här är Maja. Hon är nio år. Idag måste Maja göra Nomp för hennes stränga lärare tvingar henne.

Maja försöker logga in i Nomp men det går inte.

Hon säger till sin mamma och mamma fixar det.

Till slut kunde h...

  • Ikon ugglan silhuett

Den tokiga pojken - Del 3

Nu är Bengt Urkel Matsson här igen. Idag är det hans födelsedag. Han ska fylla sex år. Men han är fortfarande riktigt osmart.

Bengt Urkel Matsson har glömt att köpa en tårta. Han blir arg.

Bengt Urkel Matsson går ti...

  • Ikon ugglan silhuett

Den tokiga pojken - Del 2

Det här är Bengt Urkel Matsson igen. Han är fortfarande fem år och riktigt osmart.

Nu hade affären äntligen öppnat men Bengt Urkel Matsson hittade inte maten han skulle köpa.

Men som tur är så hittade han maten på e...